Projektowanie kuchni

Projektowanie kuchni

Projektowanie kuchni

Stając przed zadaniem aranżacji wnętrza mieszkania musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to nie tylko zabawa, ale odpowiedzialne i pracochłonne zadanie. Projektowanie kuchni nie powinno odbywać się pod wpływem impulsu i nieprzemyślanych decyzji. Zazwyczaj wyposażenie i sposób, w jaki wykreujemy kuchnię, będzie nam towarzyszyć przez dłuższy czas. Dlatego, zanim rozpoczniemy projektowanie kuchni, powinniśmy zapoznać się z dostępnymi na rynku meblami, zastanowić się, w jaki sposób wykończymy ściany i podłogi, a także jakie użyjemy elementy dekoracyjne. Wszystko powinno tworzyć spójną całość, ale także wyposażenie kuchni musi być jak najbardziej funkcjonalne.

Czym sugerować się przy doborze mebli i określaniu stylu pomieszczenia kuchennego? Przede wszystkim należy zaprojektować ją tak, by odzwierciedlała naszą osobowość. Nie powinniśmy dobierać mebli klasycznych, jeśli w głębi duszy fascynuje nas nowoczesność. Podobnie źle będą czuły się w kuchniach bardzo nowoczesnych osoby, posiadające naturę kolekcjonera zabytków.

Także z innego punktu widzenia projektowanie kuchni będą traktowały osoby pałające upodobaniem do żywych i intensywnych kolorów, a inaczej osoby lubiące barwy stonowane. Punktem wyjściowym do projektowania kuchni często jest to, czy będziemy posiadać kuchnię otwartą czy zamkniętą. Tak naprawdę każda z nich ma swoje wady i zalety. Jednak fakt, na którą się zdecydujemy, jest efektem wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoje umiłowanie do spotkań towarzyskich, kulinarnych czy utrzymywania porządku. Posiadając otwartą kuchnię, będziemy musieli liczyć się z ciągle unoszącymi się na salon zapachami gotowanych potraw, a także, ze względu na to, że nie każdemu może pasować widok wystających ze zlewozmywaka brudnych naczyń – z obowiązkiem stałego utrzymania porządku w kuchni. Posiadanie kuchni otwartej z barkiem jest natomiast dobrym rozwiązaniem dla młodych, zapracowanych par bez zobowiązań. Wspólne posiłki przy kuchennej ladzie nie kolidują z otoczeniem, co mogłoby być znacznym problemem w przypadku rodzin wielodzietnych.

Wbrew pozorom, projektowanie kuchni jest nie lada sztuką, natomiast aby móc funkcjonalnie i estetycznie zaprojektować wnętrze, należy zapoznać się ze sposobami korygowania mankamentów pomieszczeń i sposobów ich dekorowania. Inaczej wykończymy kuchnię otwartą, inaczej zamkniętą. W pierwszej ewentualności mamy możliwość wykorzystania mebli w taki sposób, żeby kuchnia wydawała się optycznie większa, zaś należy pamiętać, że kolorystyka i charakter jej wyposażenia powinny wiernie naśladować koloryt i stylistykę salonu. W drugim zaś przypadku możemy pozwolić sobie na całkowicie inny wystrój, ale musimy liczyć się z tym, że będąc oddzielonym ścianami od innych pokoi, możemy czuć się odizolowani od osób przebywających w salonie, co może być efektem niechęci do przebywania w kuchni. Trendy na projektowanie kuchni stale ulegają zmianie i tak naprawdę nie możliwe jest wyposażenie i zaaranżowanie jej w taki sposób, by stale była na topie. Projektanci gwarantują jednak, że zawsze modne będą kuchnie w stylu tradycyjnym, których to ogromny wybór na rynku jest stały.