Trendy a okucia

Trendy a okucia

Trendy a okucia

Zanim wybierzemy się na zakupy, dowiedzmy się co nowego możemy znaleźć w katalogach z meblami kuchennymi. Czy nasze wiszące jasne szafki możemy zaliczyć do kategorii: klasyczna elegancja? A może warto pomyśleć o zmianie stylu naszej kuchni ?

Klasyczny, czyli jaki ?

W pojęciu styl klasyczny mieści się wiele stylów, na przykład styl angielski, styl prowansalski, staropolski, toskański, wiejski, zakopiański….Jest to styl, mówiąc najprościej, który odwołuje się do istniejącej w przeszłości tradycji, do kultury, która przejawiała się między innymi w stylach w meblarstwie.

Nowoczesny – to co będzie, lub jest

W przeciwieństwie do stylu klasycznego styl nowoczesny to odmiana rodzaju, wzorów i tendencji w meblarstwie, która odwołuje się do tego, co jest teraz lub do tego, co dopiero nastąpi. Brzmi może dość zagadkowo, dlatego należałoby dodać, że styl nowoczesny kładzie nacisk przede wszystkim na nowości: najnowsze materiały, osiągnięcia techniczne, designerskie. Ważne jest to, co nowe i to co odsłania nowe możliwości.

Warto wspomnieć także o jeszcze jednym stylu, który zazwyczaj jest określany jako eklektyczny. Jak opisać ten styl? Jest to harmonijne połączenie różnych stylów, w których przeplata się tradycja i nowoczesność.

Co wybrać na front?

Chcąc czy nie chcąc, staniesz prędzej czy później przed wyborem. Przed twoimi oczami rozpościerać się będą kolory, różne wzory i materiały, odmienne technologie wykonania frontów, blatów. Który wybrać?
Najpopularniejsze ciągle jest drewno, ewentualnie fornir. W dalszej kolejności płyta melaminowa, laminat, folia PCV i lakier. Od tego na jaki materiał się zdecydujemy, będzie zależała cena całej kuchni, ale to chyba oczywiste. Z wymienionych powyżej najdroższe jest drewno, a najtańsza płyta melaminowa.
Każdy z wymienionych materiałów, co jest z pewnością dużą ich zaletą, ma swoje walory i charakterystyczną dla siebie trwałość. Nie musimy obawiać się, że wybrane meble będzie trzeba po kilku latach wymieniać, bo nie będą nadawać się do użytku. Podstawowa różnica, jaka się rzuca w oczy, to różnica estetyki i prestiżu między wymienionymi materiałami. Nie ma wątpliwości, że drewno czy lakier wyglądają o wiele lepiej, bardziej elegancko niż na przykład folia PCV.

Nie oszczędzaj na okuciach

Niektórzy producenci mebli, często na życzenie samych klientów, oszczędzają na okuciach. Pozwala to znacznie obniżyć cenę mebli. Jednak coś za coś. Gorsze okucia to krótsza trwałość i funkcjonalność mebli. Różnica między jakością mebli może być naprawdę ogromna. Dlatego cena dobrych okuć, to wydatek, który warto ponieść. W końcu mebli do kuchni nie kupuje się codziennie.

Dobranie okuć i wszelkich akcesoriów uchodzi za łatwe, jednak pozwolę sobie się z tym nie zgodzić. Za rzadko przykładamy do nich odpowiednią wagę. Nie zwracamy uwagi, bądź staramy się tego nie robić – na skrzypienie drzwiczek, źle działające prowadnice do szuflad… Wielu z nas zdaje się nie pamiętać, czy nie uświadamiać sobie faktu, że mamy bardzo dobry dostęp do systemów szufladowych, zamykających. Ciekawym rozwiązaniem są też systemy samozamykające się.

Zanim dokonamy jakiegokolwiek wyboru odwiedźmy np. centra handlowe i obejrzyjmy sobie wystawione tam nowości. Przekonamy się, że meble kuchenne mogą robić wrażenie i zachwycać nie tylko w katalogach, ale także w rzeczywistości. Nasze meble mogą być bowiem i ładne i funkcjonalne. [dt]